לעמוד הבית - דר. גינדס
  יומן הריון    הזיני תאריך וסת אחרון      
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
שעון תאריך לידה משוער: 10/10/10 לעדכון תאריך וסת אחרון

סקירת מערכות בשליש השלישי להריון - בדיקה לשלילת מומים התפתחותיים

מתי מתבצעת הבדיקה?
הבדיקה מתבצעת בשבועות ה- 33-30 באמצעות מתמר אולטראסאונד המונח על גבי הבטן.
הבדיקה, כפי שמפורטת כאן, הינה ייחודית למרפאה של ד"ר ליאת גינדס ומרחיבה את הבדיקה המומלצת על ידי האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה. מטרתה העיקרית של הבדיקה הנה שלילת מומים התפתחותיים בעובר.
מה בודקים?
•    גדילת העובר.
•    תנועתיות העובר וכמות מי השפיר.
•    אברי העובר.
•    מיקום השליה ומוצא חבל הטבור.

גדילת העובר
העובר לא ניתן לשקילה במאזניים. המעקב אחר גדילת העובר מתבצע ע"י מדידת  היקף הראש, היקף הבטן ואורך עצם הירך של העובר. נוסחה מתחשבת בנתונים הללו ומוציאה הערכת משקל של העובר. המשקל העולה מנוסחה זו אינו מדויק, אבל הוא מספיק טוב כדי לעזור לנו לאתר עוברים קטנים מדי או גדולים מדי, הדורשים התייחסות שונה מעוברים שמשקלם או גודלם ממוצע.

בתשובה תוכלו לראות את המדדים הללו לפי הסימונים המקובלים שלהם:
BPD- המרחק בין הרכות ; HC- היקף ראש; AC- הקיף בטן; FL – אורך עצם הירך, עצם הפמור.
בבדיקה יתקבלו האורך או ההיקף של האיברים הללו במילימטרים בהתאם לשבוע, במהלך ההריון, בו התבצעה הבדיקה. במידה ואיבר גדל באופן חריג, התייחסות כלפיו היא לא לאיזה שבוע במהלך ההריון הוא מתאים, אלא בכמה סטיות תקן הוא קטן או גדול ביחס לאוכלוסיה.

תנועתיות העובר וכמות מי השפיר
במסגרת הבדיקה נדגים תנועות גוף וטונוס שרירים. בנוסף תיבדק כמות מי השפיר, החשובה לתנועתיות העובר.

אברי העובר או אנטומיה עוברית
בשבועות בהם מתבצעת הבדיקה, העובר כבר גדול ולכן קשה יהיה לבדוק אותו כמו בסקירות שבוצעו במהלך השבועות הקודמים. בבדיקה זו נתרכז בעיקר באותם מומים שמתפתחים בשלבים מאוחרים בהריון, בעיקר מומי שלד, כליות ומוח. יתר האיברים יסרקו, בבדיקה זו, במידת האפשר.

מיקום השליה ומוצא חבל הטבור
השליה יכולה להיות ממוקמת בקיר הקדמי, האחורי, הימני, השמאלי, הפונדלי- עליון, או להיות ממוקמת למטה במצב של שליית פתח המכסה את פתח צוואר הרחם. חבל הטבור יוצא באופן תקין מהאזור המרכזי של השליה.

מגבלות הבדיקה
•    איכות הבדיקה תלויה במרחק העובר מהמתמר. המתמר הוא החלק אותו מחזיקה הרופאה ביד ושמה על הבטן. המתמר שולח את גלי הקול לגוף ומקבל את ההדים החוזרים. ככל שעובי דופן הבטן גדול כן העובר מרוחק מהמתמר ואיכות התמונה פחות טובה.
•    בדיקת האברים תלויה בתנוחת העובר. למשל כשהעובר פונה לכיוון המתמר אפשר יהיה לבצע הדגמה טובה של הלב והפנים; וליהפך, כאשר העובר מפנה את גבו למתמר אפשר לבצע הדמיה טובה של עמוד השדרה. •    העובר גדול ולכן חלק מאברי גופו יהיו רחוקים מהמתמר ויקשו על ההדמיה. העצמות של העובר מסויידות ועוצרות את גלי הקול. הן עושות צל אקוסטי לכל האיברים שמאחוריהן.

יש לדעת כי לכל זוג באוכלוסיה קיים סיכון של 3% למומים מולדים ולהפרעות התפתחות. בדיקת האולטרסאונד תאפשר לנו לגלות חלק ניכר מהם אולם אין בדיקת האולטרסאונד יכולה לאתר את כל המומים, גם אם הבדיקה היא הכי מפורטת ומקצועית שיכולה להיות.

מה מקבלים בסוף הבדיקה
הבדיקה מוקלטת על גבי דיסק  ובסופה תקבלי תמונות בדו מימד, תלת מימד ואפילו בארבעה מימדים. בנוסף, בסיום הבדיקה תקבלי תשובה כתובה מפורטת המיועדת לרופאת הנשים המטפלת בך.