לעמוד הבית - דר. גינדס
  יומן הריון    הזיני תאריך וסת אחרון      
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
שעון תאריך לידה משוער: 10/10/10 לעדכון תאריך וסת אחרון

שאלות ותשובות

האם בדיקת האולטרסאונד מסוכנת לאישה ההרה ולעובר?
אולטרסאונד היא פעולה לא חודרנית ובטוחה, המספקת מידע רב על העובר וההריון.
מכשיר האולטרסאונד נמצא בשימוש רפואי מעל 40 שנה, ובשימוש בנשים הרות מעל 25 שנה. במחקרים השונים לא נמצא השפעה ביולוגית של בדיקות האולטרסאונד על אנשים ועל עוברים. במחקרים על עוברים של בעלי חיים שנחשפו למשך זמן ממושך לאולטרסאונד לא נמצאו השפעות מזיקות. גם במחקרים בבני אדם, שנחשפו למשך זמן ממושך לאולטרסאונד לא הוכחה השפעה. בדיקת האולטרסאונד לא נמצאה קשורה להפרעות כרומוזומליות, גידולים, הפרעות בגדילה או הפרעות למידה.

ההשפעות הביולוגיות של ה- US:
חימום – מתרחש חימום של פחות מ- 1oC – לא נמצאה השפעה קלינית בבני אדם.
Cavitation - ייצור בועיות מלאות גז ותמט שלהן – נמצא בניסויי מעבדה אך כנראה לא מתרחש בבני אדם.
לציין שהמכשיר משדר רק ב- 1% מהזמן. ב- 99% מהזמן המכשיר קולט.
בדופלר האנרגיה המגיעה לרקמות גבוהה בהרבה מזו שבהדמיה ללא דופלר. לכן משתמשים בדופלר לזמן קצוב במהלך הבדיקה על מנת לענות על שאלות מסויימות. בשלבים המוקדמים של ההריון כלל לא משתמשים בטכנולוגית הדופלר.

האם בדיקת אולטרסאונד תקינה שוללת את כל הבעיות ומבטיחה לי תינוק בריא?
בדיקת האלטרסאונד שוללת מומים רבים מאוד אך אינה יכולה לבדוק את כל הבעיות, המחלות והמומים האפשריים. יש איברים שמאוד קשה להדגים. למשל החיך העוברי מוסתר היטב על ידי הרקמות הסובבות אותו, הן על ידי הלסתות והן על ידי הלשון. חלק מהמקרים של חיך שסוע יזוהו עוד בהריון אך רובם יזוהו רק לאחר הלידה. חשוב לציין שיש מומים שמתפתחים רק בשלבים מאוחרים יותר של ההריון ולכן לא יזוהו גם בסקירה המאוחרת. מדובר במומים נדירים, אשר חלקם יכולים להתגלות בסקירת מערכות בשליש השלישי להריון. לעיתים יש קושי בהדגמת איבר מסוים בשל תנוחת העובר, מיעוט מים או דופן בטן עבה של האם. במקרים כאלו ניתן לחזור על הבדיקה כעבור מספר ימים.
לפעמים בעיה המתגלה בבדיקת האולטרסאונד היא רק קצה קרחון של בעיה נרחבת יותר. לכן כשמתגלה בעיה כלשהי יש לשלול הפרעות נוספות.


מה זה אולטרסאונד? האם יש בו קרינה?
האולטרסאונד הוא מכשיר שמתשמש בתכונות גלי הקול על מנת להדגים איברים בתוך הגוף שלנו. גלי הקול מתורגמים ע"י מחשב לתמונה.
אולטרה = מעל, סאונד = קול. אולטרסאונד = גלי קול בתדירות גבוהה מאוד שאינם נשמעים ע"י אוזן האדם.
מאחר ומדובר בגלי קול הרי שזו טכנולוגיה ללא קרינה.


איך מתבצעת בדיקת האולטרסאונד?

מכשיר האולטרסאונד מורכב ממסך, מקלדת עם כפתורים מרובים ומתמרים. המתמר הוא בעצם החלק העיקרי. אוחזים אותו ביד ושמים אותו באזור הנבדק. אם רוצים לראות את העובר דרך הבטן נשים את המתמר על הבטן של האם. המתמר הוא מעין שלוחה של "העין של הרופא".
המתמר שולח גלי קול לעבר הגוף, הוא מקבל את ההדים החוזרים מהגוף ומעביר את המידע למערכת מחשב. המחשב לוקח בחשבון נתונים פיסיקליים של הגלים ומתרגם את הנתונים לתמונה. הרופאה רואה את התמונה ומפענחת אותה בעזרת המוח, על בסיס ידע ונסיון מקצועי.


האטה או עיכוב בגדילה תוך רחמית – מה זה אומר? למה זה קורה? מה עושים? אם אני אוכל יותר האם העובר ייגדל? האם זה קשור במשהו שעשיתי?
החשד להאטה בצמיחת העובר עולה בבדיקות האולטרסאונד כשמבצעים הערכת משקל. אם משקל העובר הוא מתחת לאחוזון 10 או היקף הבטן מתחת לאחוזון 5 לאוכלוסיה הוא מעורר חשד להאטה בצמיחה.
סיבות שונות יכולות לגרום להאטה בצמיחה ברחם. הסיבות נחלקות לסיבות שלייתיות, אמהיות או עובריות. לעיתים השליה לא מאפשרת מעבר תקין של חומרי המזון לעובר וזה יכול לנבוע מטווח רחב של בעיות, לדוגמה הפרדות שליה או מיקום בעייתי של השליה. סיבות אמהיות יכולות להיות מחלה וירלית, סוכרת נעורים, מחלות מקבוצת קרישיות יתר של הדם ועוד. סיבות עובריות יכולות להיות בשל כרומוזומים לא תקינים.
בכדי לדעת מה גורם להאטה בצמיחת העובר יש לבצע מספר בדיקות: אולטרסאונד וסקירת מערכות מדוקדקת של העובר, ייעוץ גנטי ושקילת דיקור מי שפיר, בדיקות דם לנוכחות נוגדנים לוירוסים, ועוד בדיקות שונות כתלות בהיסטוריה הרפואית של האם.
המעקב אחר העובר יתבצע בעזרת אולטרסאונד ובדיקת זרימות הדם לעובר. במידה וההריון בשבועות מתקדמים ומודגמת הפרעה קשה בזרימות הדם, ניתן לשקול יילוד מוקדם של העובר.


מהן בדיקות האולטרסאונד ההכרחיות שאישה צריכה לעבור במהלך ההריון?
השוק מציע היום מגוון רחב של בדיקות וכך גם ההוצאה הכספית הולכת ועולה. ברור שבמידה ואין מגבלת תקציבית ניתן לבצע את כל בדיקות האולטרסאונד הקיימות.
אם יש מגבלה תקציבית ורוצים להשקיע בבדיקת סקירה בודדת, הרי שסקירת מערכות העובר בשבוע 22-24 היא הבדיקה החשובה ביותר.
לפיכך הבדיקות ההכרחיות הן :
1.    בדיקת אולטרסאונד לקביעת גיל הריון בשבוע 6-8.
2.    אולטרסאונד לסקירת מערכות העובר בשבוע 22-24.
3.    הערכת גדילה בשבוע 32.


מה עושים כשיש חשש למום או בעיה בעובר?
כאשר מתגלה בעיה אצל העובר, ראשית יש לבצע בדיקת אולטרסאונד מדוקדקת על מנת לאשר את האבחנה ולשלול בעיות נוספות. בשלב השני יש להתייעץ עם גנטיקאי ועם הרופא המטפל. בדרך כלל מתבצע דיון וייעוץ של רופאים מתחומים שונים הנוגעים לבעיה העוברית. למשל אם מתגלה מום לב הצוות הרפואי ייכלול גניקולוגית מומחית לאולטרסאונד, גנטיקאית, רופאת ילודים, קרידולוג ילדים וכירורג חזה ילדים. אם מתגלים מומים במערכות אחרות יוזמנו לצוות הרופאים המומחים לאותו תחום. במידה ונראה שהמום בדיד ואינו חלק מתסמונת כללית יותר נדון על הטיפולים האפשריים בבעיה ועל אופן המעקב אחר העובר. במידה ומדובר במומים קשים או סינדרומים גנטיים או בעיות כרומוזומליות תינתן לבני הזוג האוטונומיה לפנות לועדה להפסקת הריון.