בדיקות מומלצות

ניתן לבצע בדיקת שקיפות עורפית וסקר ביוכימי מוקדם לזיהוי סיכון מוגבר לתסמונת דאון. אם את בקבוצת סיכון מוגבר למומי לב ניתן לבצע במרפאתי אקו לב מוקדם החל משבוע זה.

שימי לב שאפשר לדחות מעט את בדיקת השקיפות העורפית לשבוע 13 ולבצע בבדיקה אחת שקיפות עורפית וסקירת מערכות מוקדמת. שילוב הבדיקות הוא שירות ייחודי למרפאתי.
התפתחות העובר

העובר המתפתח הגיע לאורך ממוצע של 5.4 ס"מ, מקצה הראש ועד "הזנב". הרגליים אינן נלקחות בחשבון במדידה מפני שכמו בתנוחת עובר מוכרת, הן מקופלות ולא ניתנות למתיחה. העובר שוקל כ- 14 גרם בממוצע.

בעזרת אולטרסאונד ניתן להבחין ברוב האיברים של העובר לפרטי פרטים, אפילו לספור אצבעות. המוח גדל אך הוא עדיין לא מפותח מספיק, ונמצא בתחילת התהליך של התקפלות ושל נדידת תאי העצב השונים למקום המתאים. כליות העובר מתפקדות ולראשונה מפרישות שתן וניתן יהיה להבחין בעת הבדיקה בשלפוחית השתן הקטנה שלו. כמות מי השפיר העוטפים את העובר בשבוע זה היא כ- 12 מ"ל.

אני מזמינה אותך להכניס לתפריט הבית זרעי פשתן טחונים. זרעי הפשתן מכילים את החומצה ממנה הגוף מייצר אומגה 3. בנוסף הם עשירים בסיבים תזונתיים, חלבון וויטמינים. מומלץ לקנות זרעי פשתן שלמים אורגנים ולטחון אותם בסמוך לאכילה שלהם. אפשר לטחון פעם בשבוע ולשים בצנצנת זכוכית במקפיא. מומלץ לצרוך ככף זרעי פשתן. ניתן לשלב אותם בסלט, במרק, יוגורט ועוד.

אגוזי מלך גם הם מכילים אומגה 3 ומומלצים מאוד עבורך. יתר בני הבית רק ירוויחו אם יצטרפו להרגלי התזונה החדשים שלך.
השפעת ההריון עליך

אחרי בדיקה תקינה של שקיפות עורפית וסקירת חלק ממערכות העובר, את יכולה לשחרר את מפלס החרדה הראשוני ואם טרם עשית זאת תוכלי להתחיל להקשר רגשית לילד שאת נושאת בבטנך. השליש הראשון של ההיריון מתקרב לסיומו ואתו אמורות להסתיים הבחילות של תחילת ההריון. סוף ההריון נראה עוד רחוק אז כל מה שנותר לך הוא ליהנות. הגוף שלך עדיין קל והקימורים בו מתעצבים במקומות הנכונים. את יכולה לחוש בקצה הרחם המבצבץ ויוצא מן האגן.