בדיקות מומלצות

אם טרם ביצעת, ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד להערכת גדילה. בבדיקה זו נבדקים גם כמות מי השפיר, מיקום השליה ומנח העובר.
אולטרסאונד לשלילת מומים התפתחותיים היא בדיקת רשות וכעת הזמן המתאים לביצועה. בדיקת הערכת הגדילה כלולה בבדיקה זו ואין צורך לבצעה בנפרד.


התפתחות העובר

הזינוק בגדילה נמשך וקו שני הקילוגרם נחצה בשבוע זה. גם אם את נושאת בבטנך עובר וגם אם זו עוברית, השבוע הם יגיעו למשקל של כ- 2000 גרם. וכן, אם דאגתם, אז באמת נעשה צפוף יותר ברחם. העובר מתחיל להתכונן לדרך החדשה אליה יצא בקרוב ויש עוברים שיעדיפו להתמקם עם הראש כלפי מטה בדומה לתנוחה בה יוולדו. חשוב לוודא שהשליה אינה בפתח צוואר הרחם אלא ממוקמת בדופן הקדמית, אחורית או פונדלית, כלומר ממוקמת בחלק העליון של הרחם. שליית פתח, המכסה את צוואר הרחם, לא מאפשרת לידה נרתיקית ויש להתכונן לניתוח קיסרי.


השפעת ההריון עליך

העובר ימשיך לנוע ולזוע ואת כמובן תחושי בתנועותיו, אבל קצב ההיפוכים והסלטות יורד ועוצמת התנועות פוחתת. סוף ההריון מתקרב ולכן אפשר להתחיל להתכונן ללידה, לתכנן איפה רוצים ללדת ואיך רוצים ללדת. חשוב להבין שהמטרה בתהליך הלידה היא שבסופו יהיו אמא ותינוק בריאים. בחדר הלידה משתדלים לממש את הפנטזיה של היולדת במידת האפשר. היום יש טווח רחב של אפשרויות בחדרי הלידה השונים, החל מלידה עם אילחוש אפידורלי תחת השגחה רפואית מלאה, דרך לידה טבעית, דרך לידה פרטית וכלה באפשרות של לידת בית במסגרת בית החולים.
חשוב להדגיש שגם לידה עם אפידורל היא לידה טבעית ולא מלאכותית. יש יתרונות רבים לשימוש באפידורל. האפידורל מונע תחושות כאב. השפעת החומר הפעיל באפידורל היא מקומית והוא אינו מגיע לעובר. בשימוש באפידורל, האישה יכולה ליהנות מחוויית הלידה ולאגור את כוחותיה לשלב הלחיצות. לידה ללא אילחוש מתאימה לנשים המעוניינות בכך ולנשים היולדות במהירות או בקלות, או לנשים שמבחינת השקפתן ותפיסותיהן רוצות לחוות חוויה כמה שיותר קרובה לחוויה הטבעית. אפשר לנסות ללדת ללא אילחוש ולהתחרט כמעט בכל שלב. תני לעצמך לגיטימציה לנהוג כפי שתחושי באותו רגע מבלי להתקבע על החלטות שהחלטת מראש.