בדיקות מומלצות

בדרך כלל אין צורך לבצע בדיקות בשבוע זה.


התפתחות העובר

משקלו הממוצע של העובר, כ-3300-3100 גרם, אך טווח המשקל התקין גדול ונע בין 2600 ל- 3700 גרם. אורכו כ-40 ס"מ, מהקודקוד ועד העכוז, והוא שמנמן ועגלגל. כמות מי השפיר פוחתת והעובר מתמקם ברחם כשראשו פונה לכיוון צוואר הרחם, כלפי מטה. זהו זמן נפלא ללידה. אין לעובר מה להרוויח מהמשך ההיריון. רוב הנשים שמחות ללדת כבר בשלב זה, אחרות רוצות להספיק עוד משהו קטן טרם הלידה. כמובן שמועד הלידה אינו נקבע על פי רצוננו.


השפעת ההיריון עליך

תדירות הצירים הולכת ועולה ואת אמורה לחוש בתנועות עובר בבוקר בצהריים ובערב. בכל מקרה של ירידה בתנועות עובר, דימום, ירידת מים או צירים סדירים עלייך לפנות לבדיקת רופא.
לא כל הצירים שתחושי בתקופה זו מובילים בהכרח ללידה. אין טעם להגיע לחדר לידה מוקדם מידי במידה ואין גורמי סיכון (הרופאה המטפלת תדריך אותך כמובן). אם הצירים נעשים יותר ויותר עוצמתיים, התדירות שלהם הולכת ועולה, והם אינם מוקלים עם שתיה ומנוחה, הרי אלו צירי לידה.
אני רוצה לספר לכן על מחקר שבדק את ההשפעה של צריכת תמרים בסוף ההיריון על המוכנות של צוואר הרחם ללידה ועל הלידה עצמה. לקראת סוף ההיריון מתרחשים בגופנו תהליכים הגורמים להתרככות צוואר הרחם ולהכנתו לתהליך הלידה. חוקרים רבים מחפשים דרכים להקל ולזרז את התהליך. בדקו כמאתיים נשים בשבועות 37-38, וחילקו אותן לשתי קבוצות. קבוצה אחת נתבקשה לאכול כל יום 6 תמרים. הקבוצה השנייה לא קיבלה הנחיה זו. במחקר זה מצאו, שכאשר הנשים שאכלו את התמרים הגיעו לחדר הלידה, צוואר הרחם שלהן היה יותר מוכן. בתאבון ולידה קלה.