בדיקות מומלצות

אם טרם ביצעת בדיקת אולרטסאונד ראשונה בשבועות ה-7-6, זה הזמן המתאים לכך. גם את בדיקות הדם והבדיקות הגנטיות ניתן להשלים בשלב זה של ההיריון.

אם כבר ביצעת הכל ואת משוחררת משיעורי בית, אני ממליצה לנצל את הזמן ולקרא קצת על פחמימות פשוטות. הכוונה לסוכרים ולכל מה שנהפך מיד לסוכר בגוף שלנו. זה לא בריא עבורך וגם לא מומלץ לעובר להיחשף לרמות סוכר גבוהות במהלך היום. את מוזמנת לקרא את הפרק על השפעת התזונה בהריון על הצאצאים.
התפתחות העובר

העובר ממשיך לגדול. איברי גופו גדלים ומתארכים. אורכו של העובר כ- 16 מ"מ ובבדיקת האולטרסאונד כבר אפשר לראותו היטב ולהתחיל להתמוגג מהגוף הקטנטן, מהראש, מהעיניים שעדיין מכוסות בעור ומניצני גפיים רכים של ידיים ורגליים. העובר זעיר במשקל של כ-1 גרם, מחובר לשליה בחבל טבור אשר מספק את כל צרכיו. עד שלב זה כדוריות הדם העובריות נוצרו בשק החלמון. מעתה הכבד והטחול של העובר נכנסים לפעולה ומייצרים את כדוריות הדם שהעובר צריך. שק החלמון מאבד בהדרגה מחשיבותו.

העובר נמצא בשלב יצירת האיברים ולכן רגיש להשפעות חיצוניות. אם יש לך חום מומלץ ליטול אקמול ולבצע אמבט צונן על מנת להוריד את חום הגוף. החום מזיק לעובר, האקמול אינו גורם כל נזק. לפני נטילת כל תרופה אחרת עלייך להתייעץ עם רופא כדי לוודא שאין בה נזק לעובר הרגיש.

 


השפעת ההריון עליך

הרחם שלך הוא בעצם שריר הממוקם בתוך עצמות האגן ומוגן שם. עם תחילת ההיריון והפרשת הורמוני המין הרחם מתחיל לגדול. לעיתים תחושי כאבים משני צדדי הבטן התחתונה, המסמלים את מתיחת הרצועות האוחזות את הרחם מצדדיו. לעיתים תחושי כאבים כמו בעת וסת, המסמלים את התכווצות שריר הרחם. בדרך כלל להתכווצויות הללו אין משמעות והן משנות את אופיין בהמשך.