בחילות בהיריון

נשים רבות חשוב בחילה בהריון, בעיקר בטרימסטר הראשון. אצל חלקן הבחילה תופיע בעיקר בבוקר אך לרוב הן מלוות את האישה במהלך כל היום. אצל חלק מהנשים הבחילה קלה ונסבלת, ואצל אחרות קשה ומלווה בהקאות. ישנן נשים שלא חשות בחילה כלל אבל חשות צורך להימנע ממזונות מסוימים. בדרך כלל הבחילות מתחילות סביב שבוע 5 ומסתיימות סביב שבוע 15, אך לעיתים גם אחרי.
בחילות בהריון כל כך נפוצות שנשאלת השאלה מדוע הן מתרחשות. הסיבה היא שהעובר המאוד צעיר רגיש לחומרים שרעילים עבורו. הבחילות מונעות מהאם לצרוך מזונות שעלולים להזיק לעובר וכך האם מגנה על העובר מפני רעלים.

נשים רבות נמנעות מצריכת בשר בתחילת ההיריון והסיבה לכך היא שהבשר הוא מקור לחיידקים רבים המזיקים לאדם. הבשר מכיל רעלים, חומרים קרצינוגנים (מעודדים גידולים סרטניים) וחומרים טרטוגנים (הגורמים מומים לעוברים). נמצא ששומן רווי בתזונה הוא אחד מגורמי הסיכון להקאות בהיריון, מאחר וגורם לעליה ברמות הורמון האסטרוגן בדם. בנוסף מצאו שלנשים עם תזונה מבוססת צמחים יש פחות בחילות והקאות בהיריון. בעולם המערבי שכיחות התופעה כ-70-80%, אבל בהודו, שם התזונה מבוססת בעיקר על צמחים, שיעור הבחילות בהיריון עומד על כ-30% בלבד.
הריון הוא תקופה בה יש החלשות של המערכת החיסונית של האם, וזאת על מנת שהאם לא תיצור נוגדנים נגד העובר שלה. חצי מהעובר שלה הוא ממקור אבהי, שמערכת החיסון האימהית עלולה לזהותו כגורם זר וליצור נגדו נוגדנים. לפיכך הבחילות מגנות על האם מפני מזהמים בתקופה רגישה זו שלה.
ואכן מחקרים מצאו שלנשים שחוות בחילות בתחילת ההיריון יש פחות הפלות ותוצאי הריון יותר טובים. ההגנה אכן עובדת.

טיפולים אפשריים:

  • ג'ינג'ר – כ- 1000 מ"ג ליום, כחצי כפית אבקה. לחלופין, 4 כוסות תה ג'ינג'ר
  • טיפול תרופתי נוגד בחילות – בהתייעצות עם רופא מטפל
  • רפואה משלימה

אזהרה: קנביס נמצא שעוזר לבחילות, אך הוא מזיק לעובר המתפתח ולפיכך אין להשתמש בו במהלך ההיריון.