בדיקות מומלצות

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת בשבועות ה-24-22 להריון. בבדיקה זו נבדקים אברי העובר, מהקודקוד ועד כפות הרגליים. הבדיקה מתבצעת על ידי פרופ' גינדס, באמצעות מכשיר אולטרסאונד מתקדם, ומשולבות בבדיקה גם הדמיה תלת וארבע ממדית. הבדיקה נעשית על מנת לוודא שהתפתחותו של העובר תקינה וכן בשביל לשלול המצאות מומים שלא נתגלו בבדיקה קודמת.
בשבוע זה עדיין ניתן לבצע דיקור מי שפיר

 


התפתחות העובר

העובר עדיין רזה, אין לו הרבה רקמת שומן, והמראה שלו הוא כמו של תינוק שנולד טרם זמנו. משקלו הממוצע כ-425 גרם ואורכו כ-27.5 (מקדקוד הראש ועד קצה הטוסיק). לעובר יש כבר את כל האיברים, אך המערכות השונות אינן בשלות ואין הוא יכול להסתדר מחוץ לרחם. השליה מספקת לו את כל צרכיו: מספקת לו מזון, חמצן, ומפנה את הפסולת. נחמד לראות בעת בדיקת האולטרסאונד איך הוא "שוחה" במי השפיר, לפעמים פותח וסוגר את הפה. הידיים כבר קפוצות לאגרופים כמו אצל תינוק שאך נולד וצריך להמתין אם רוצים לראות אותן פתוחות.


השפעת ההריון עליך

אם עד עכשיו אף אחד לא שם לב שאת בהריון, החל מהשבוע הזה כבר לא יהיה מקום לספק. הבטן שלך גדלה ועם הגדילה יכולים להתחיל להופיע סימני מתיחה על הבטן ולעיתים באזורי הירכיים והחזה. קשה למנוע את סימני המתיחה אבל הקפדה על תזונה טובה ועל שתייה מרובה של מים ישמרו על עור גמיש ובריא. לאחר הלידה הסימנים הללו נעשים בהירים ופחות בולטים. את יכולה להתחיל לחוש בתנועות העובר, כמו פרפרים מרפרפים בבטן. אם את עדיין לא חשה תנועות זה אינו מדאיג. נשים רבות יחושו בתנועות רק לאחר שבוע 25.