בדיקות מומלצות

יש לבצע בדיקת אולטרסאונד להערכת גדילה. בבדיקה זו נבדקים גם כמות מי השפיר, מיקום השליה ומנח העובר.
אולטרסאונד לשלילת מומים התפתחותיים היא בדיקת רשות וכעת הזמן המתאים לביצועה. בדיקת הערכת הגדילה כלולה בבדיקה זו ואין צורך לבצעה בנפרד.


התפתחות העובר

העוברית הממוצעת שוקלת כעת כ- 1800 גרם והעובר הממוצע שוקל כ- 1845 גרם. לעוברים יש שעות ערות ושעות שינה ובשלב זה רוב הזמן הם ישנים. אבל כשהם ערים זה בהחלט מורגש, משמח ולעיתים אף מצחיק.
במידה ועובר נולד בשבוע זה, רוב הסיכויים וליתר דיוק 97%, שהוא יהיה בסדר. אם העובר יוולד בשבוע זה הוא יוגדר כפג, אך שיעור הסיבוכים שעלולים להתפתח לאחר הלידה יורד לכדי 15%.


השפעת ההריון עליך

הרחם הגדל עלול ללחוץ על שלפוחית השתן, או על הצלעות והסרעפת. מדי פעם העובר גם מוסיף בעיטה לאזור הרגיש. כמו כן תחושי לחצים בבטן תחתונה או גב תחתון. תדירות הלחצים עולה, אבל הם לא אמורים להיות סדירים או כואבים.
בשבוע זה את יכולה להתחיל לתכנן את חופשת הלידה שלך, או יותר נכון לתכנן הכל לפני אותה תקופה שמכונה בטעות במילה האטרקטיבית "חופשה". כדי להתכונן טוב יותר לתקופה שלאחר הלידה כדאי להפריך את הציפייה שתצאי לחופשת בטלה נעימה ברגע שיוולד תינוקך. לאחר הולדת התינוק תפקידייך יסתכמו בהנקה, שינה, שתיה ואכילה. סדר היום החדש יסיט אותך ממעגל העבודה הרגיל אך יתמלא בפעולות חדשות שיגזלו הרבה ממשאבייך הרגשיים והפיזיים.
אל תבני מגדלים באוויר שתצליחי לסיים את התיזה, לכתוב ספר שתכננת בשבילו תקופת התפנות, או להכין את הבית לבדך למעבר דירה. תיהני בחופשת הלידה מהאימהות ומהנתק מהעבודה.